„Z sercem do Pacjenta” Trzeci Klub Pacjenta w Gnieźnie

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie edukacyjno-zdrowotne tzw. Klub Pacjenta, organizowane przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland. Podczas Klubu Pacjenta w Gnieźnie uczestnicy będą mogli uzyskać informacje, jak zadbać o swoje zdrowie zarówno w teorii, jak i praktyce. Jak mówi prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk, wiedzę na temat zdrowia należy poszerzać w każdym wieku, ponieważ może nam się przydać w codziennym życiu.

- To będzie trzeci Klub Pacjenta w Gnieźnie. Podczas poprzednich spotkań koncentrowaliśmy się na chorobach sercowo-naczyniowych. Tym razem powiemy o wielolekowości u seniorów, podejmiemy ważny temat dotyczący demencji - jej rozpoznawania i sposobów radzenia sobie z nią. Oprócz tego, poruszymy również kwestie związane z profilaktyką chorób przenoszonych przez kleszcze, co stanowi istotny problem epidemiologiczny, a równocześnie jest to temat często pomijany w rozmowach – mówi Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.

Będzie czas na teorię oraz praktykę

Po wykładach edukacyjnych uczestnicy będą mogli bezpłatnie wykonać pomiar poziomu cukru w krwi i ciśnienia tętniczego, porozmawiać o wynikach ze specjalistami, ale również skorzystać z nauki samobadania piersi oraz poznać instruktaż prawidłowego usuwania kleszczy, udzielany przez ekspertów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie.

Znajomość objawów może uratować życie

- Kluby Pacjenta, które organizujmy niemal w całej Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem oraz skłaniają do refleksji nad swoim zdrowiem. To właśnie w Gnieźnie, jedna z uczestniczek Klubu Pacjenta, po wysłuchaniu wykładu kardiologa, który poruszał temat objawów chorób układu sercowo-naczyniowego, zaczęła zastanawiać się nad stanem swojego zdrowia – co skłoniło ją do podjęcia natychmiastowych działań, w tym konsultacji z specjalistą. Okazało się, że cierpi na chorobę wieńcową, co stwarzało poważne zagrożenie dla jej życia. Ta historia stanowi doskonały przykład na to, jak istotna jest edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej, a Kluby Pacjenta pełnią ważną rolę w tej dziedzinie, otwierając oczy na istniejące ryzyko zdrowotne i zachęcając do podejmowania skutecznych działań zapobiegawczych – dodała Katarzyna Kucia-Garncarczyk.

Klub Pacjenta organizowany jest we współpracy z Szpitalem Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Patronat nad wydarzeniem objęli: Piotr Gruszczyński - Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Tomasz Budasz - Prezydent Gniezna.

Więcej informacji na temat Klubów Pacjenta można przeczytać na www.zsercemdopacjenta.pl. Spotkania odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia.

Miejsce: Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie ul. Kostrzewskiego 5/7

Data: 08.11.2023 r. godz. 15:00 – 17.00