Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Rejestracja do poradni:

+48 61 222 81 82

Centrala:

+48 61 222 80 00

Wersje Językowe

Unikalna metoda na zdalne monitorowanie ran w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski

Unikalna metoda na zdalne monitorowanie ran w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski

Szpital Pomnik Chrztu Polski przy współpracy z Polmedi Group uruchomił telemedyczny system opieki nad raną, szczególnie pooperacyjną i przewlekłą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej.

Technologia mobilna coraz mocniej wkracza w medycynę i znacznie poprawia jakość leczenia, o czym mówią lekarze i sami pacjenci. Aplikacja iWound (Polmedi Group) z początkiem tego roku zaczęła funkcjonować w naszym szpitalu na stałe, po ponad rocznej fazie testów.

Rozwiązanie pozwala na prowadzenie dokumentacji ran, szczególnie pooperacyjnych i przewlekłych, w jednym miejscu, tj. w aplikacji mobilnej. Przebieg leczenia pacjenta jest ciągle i łatwo monitorowany, dając lekarzom możliwość naprawdę szybkiej reakcji. Wystarczy dokumentacja zdjęciowa, aby osoba konsultująca mogła dać zdalnie wytyczne odnośnie postępowania z raną zespołowi będącemu na innym oddziale - wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Karaś, zastępca koordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

IMG 8648

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pacjent po opuszczeniu szpitala posiada dokumentację zdjęciową we własnym telefonie. Po zakończeniu hospitalizacji nie zostaje sam z problemem leczenia rany. Chory otrzymuje jasne wytyczne odnośnie postępowania. Pielęgniarz, który prowadzi trudno gojącą się ranę poszpitalną, ma również możliwość ciągłej komunikacji z lekarzem oraz wymiany spostrzeżeń.

Od momentu wdrożenia tego rozwiązania widzę znaczną poprawę w gojeniu ran i skrócenie czasu leczenia. Korzyścią jest również edukacja pacjentów w postępowaniu z takimi ranami. Chory, często po przeszkoleniu, sam sobie radzi z raną i nie potrzebuje opieki personelu medycznego, a jedynie korzysta ze wskazówek osoby prowadzącej leczenie - komentuje dr n. med. Krzysztof Karaś.

To nie jedyne nowatorskie rozwiązanie wdrożone w naszym Szpitalu. W ubiegłym roku na Oddziale Noworodków i Wcześniaków wprowadziliśmy projekt "Oko na Malucha" pozwalający na podgląd dziecka na oddziale w sytuacji, w której rodzice oczekują na niego w domu, a w tym roku uruchomiliśmy również wirtualny spacer po naszym Szpitalu" - dodaje Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. 

 

IMG 8649

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lekarze mający dostęp do systemu zauważają, że dzięki aplikacji wzrosła efektywność ich pracy. Pacjenci, u których leczenie przebiega zgodnie z planem, pozostają pod opieką, ale nie absorbują wiele uwagi. Cenny czas poświęcany jest na przypadki wymagające pogłębionej diagnozy i ewentualnych zmian w sposobie leczenia. Wydajność pracy personelu wzrosła minimum dwukrotnie, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu opieki nad pacjentem. Nie bez znaczenia jest też możliwość pracy zespołowej w iWound i dynamicznego podziału zadań w zespole.

O systemie iWound w wieczornym wydaniu Teleskopu TVP3