Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Rejestracja do poradni:

+48 61 222 81 82

Centrala:

+48 61 222 80 00

Wersje Językowe

Pamiętaj o sercu nie tylko w Walentynki

Pamiętaj o sercu nie tylko w Walentynki

Serce to nie tylko symbol dzisiejszego święta, ale przede wszystkim jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Pracuje nieustannie przez całe życie, doprowadzając krew do każdej komórki. Niestety jest też wyjątkowo narażone na choroby.

Co dobrze wpływa na nasze serce i sprawia, aby pracowało dłużej i sprawniej ?

To przede wszystkim:

  • Regularna aktywność fizyczna. Osoby wykonujące przynajmniej 3-4 razy w tygodniu treningi podlegające już nawet na szybszym marszu, jeździe na rowerze, czy ćwiczeniach grupowych, nie tylko dużo rzadziej doznają zawału serca, czy udaru mózgu, ale w istotnym statystycznie stopniu w mniejszym stopniu zapadają na nowotwory, czy chorobę Alzheimera, niż ich nieaktywni rówieśnicy.
  • Odpowiednio skonstruowana dieta. Korzystny wpływ na nasze serce ma dieta bogata w ryby – jest doskonałym źródłem kwasów omega-3, witaminy E oraz mikro- i makroelementów. Dieta bogata w te składniki powoduje m.in. zmniejszenie prawdopodobieństwa miażdżycy, a co za tym idzie zatorów i zawałów. Warto również zwrócić uwagę na ograniczenie w diecie soli, cukru i tłuszczów nasyconych.
  • Regularne badania lekarskie, obejmujące konsultacje, badanie EKG, czy poziomu cholesterolu po 40 roku życia, pozwalają na wczesne wykrywanie chorób sercowo-naczyniowych i co za tym idzie ich skuteczniejsze leczenie.
  • Rzucenie palenia i wyeliminowanie alkoholu. Miażdżyca, będąca w dużej mierze skutkiem palenia papierosów, jest główną przyczyną choroby wieńcowej i zawału serca.

Walentynki mogą być właśnie taką szczególną okazją do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń,

zmiany sposobu odżywiania czy też wykonania długo odkładanych badań lekarskich lub rzucenia palenia.

Gdzie szukać pomocy, gdy chcemy zbadać serce?

Podstawowe badania w tym zakresie możemy wykonać na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz taki może zlecić nam wykonanie badań, które wykonamy np. w Poradniach Specjalistycznych lub laboratorium naszego szpitala, czyli m.in badań krwi lub badania EKG, podczas którego można zaobserwować nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego oraz zaburzenia jego rytmu. Specjaliści z Poradni Kardiologicznej pomogą każdemu, kto chce zadbać o kondycję serca lub niepokoi się o jego stan, ze względu na obciążenie rodzinne czy występujące dolegliwości.

Warto to robić, aby móc cieszyć się towarzystwem bliskich osób i korzystać z uroków życia, nie tylko w Walentynki, ale przez wiele długich i szczęśliwych lat.

 

Strona Oddziału Kardiologii - Grupa American Heart of Poland 

Odwiedź Oddział Kardiologii Wirtualnie - KLIKNIJ TUTAJ

Rejestracja do Poradni Kardiologicznej pod nr  tel. 61 222 8 182 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 16:00

lub drogą  elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.